Wciąż niedoceniana kasza z kukurydzy

Kasze to istotny element zbilansowanej diety niemal pod każdą szerokością geograficzną. Kasza wraz z innymi produktami pochodzącymi od zbóż od tysięcy lat na stale wpisała się do codziennego jadłospisu. O ile dawniej zalety przetworzonych ziaren doceniały także ludy koczownicze, zbierając plony z dziko rosnących traw, to osiadłe i półosiadłe plemiona zajęły się uprawą. I tak jest do dziś.

Photo by Virgil Cayasa on Unsplash

Kukurydza

W czasach wszechobecnych alergii i nietolerancji pokarmowych jest stałe zapotrzebowanie na żywność lekko strawną oraz wolną od glutenu – stąd poszukiwanie zbóż, w których nasionach nie ma kontrowersyjnego białka (tak, gluten jest białkiem). Świetnym wyborem, także dla osób chorujących na celiakię, jest kasza kukurydziana, znana też jako polenta.

Photo by Milada Vigerova on Unsplash

Kukurydza, z której wytwarza się grysik, uprawiana jest w Ameryce Południowej i Środkowej od tysięcy lat, również na południu Starego Kontynentu od czasów wielkich odkryć geograficznych stanowi istotny element diety.Lekkostrawnej, polecanej osobom w każdym wieku, także dzieciom. O ile w tradycyjnych sklepach najczęściej można spotkać płatki kukurydziane czy mąkę, to kasza jest pod wieloma względami najlepszym wyborem. Popularne, między innymi wskutek promocji amerykańskiego stylu życia płatki kukurydziane, często wzbogaca się niezdrowymi cukrami (choćby syropem glukozowo-fruktozowym). Natomiast warta uwagi mąka kukurydziana sprawdza się nie do wszystkich wypieków, choć bułeczki czy placki kukurydziane zachwycają kolorem.

Kasza bez glutenu

Zdrowa żywność nie musi być droga. Przykładem jest polenta, zawierająca dużą dawkę węglowodanów. Kasza kukurydziana to też świetne źródło witaminy A, odpowiadającej za dobrą kondycję i ładny wygląd skóry, włosów i paznokci oraz mająca dobroczynny wpływ na wzrok. Co ważne, podczas gotowania kaszy kukurydzianej zawartość witaminy A nie maleje. Inną ważną substancją zawartą w ziarnach kukurydzy jest selen – pierwiastek wspierający układ odpornościowy, poprawiający cyrkulację krwi, obniżający ryzyko chorób serca i będący naturalnym antyutleniaczem.

Photo by Klara Avsenik on Unsplash

Jak gotować?

Gotowanie kaszy kukurydzianej nie jest skomplikowane. Są dwie szkoły gotowania – pierwsza polega na wsypaniu kaszy do zimnej wody i następnie na doprowadzeniu do wrzenia; druga to wsypanie polenty do wrzątku (w obu przypadkach można lekko posolić wodę). Istotne są proporcje wynoszące jedna część kaszy na półtorej części wody. Czas gotowania to 8-10 minut. Na ogół kasza jest gotowa, kiedy boki lekko odstają od garnka i większość wody została przez nią wchłonięta. Przed gotowaniem można też kaszę przepłukać na sitku z wodą (polenta nie wymaga namaczania).

Na śniadanie

Prosty przepis na lekkie i smaczne śniadanie. Składniki: 4 płaskie łyżki polenty, szklanka mleka (250 ml), orzechy, łyżeczka miodu. Do wrzącego mleka należy wsypać kaszę i gotować przez 7-8 minut, ciągle mieszając. Po ugotowaniu i wyłożeniu do miseczki dodać orzechy i drobinę miodu do smaku (nie gotować miodu, gdyż wysoka temperatura negatywnie wpłynie na prozdrowotne właściwości). Oczywiście przepis można modyfikować, wzbogacając danie o słonecznik czy rodzynki albo dekorując potrawę poziomkami, malinami czy plasterkami banana.

Propozycja podania

Photo by Edgar Castrejon on Unsplash

Zapisz się, jeśli chcesz śledzić wiadomości

Adres Biura


00-838 Prosta 70, Warszawa, Polska